معرفی سرویس ddns

DNS مخفف Domain Name System است و وظیفه سرویس DNS، تبدیل اسم به IP است و ddns یا DynamicDNS آی پی متغیر یا دینامیک دارد یعنی هر بار آی پی توسط سرویس گیرنده هر بار تغییر می کند. ddns کاربرد های زیادی دارد از جمله زمانی که شما نیاز دارید به سرور شرکت یا سازمان و سرور شخصی خود از راه دور دسترسی داشته باشید. نحوه عملکرد این سرویس ساده است که در بازه های زمانی مشخص مثلا هر ۲۰ دقیقه آی پی اینترنتی شما رو به سرور ddns ارسال می کند و در نهایتا رکوردی را آپدیت می کند. در این روش نیاز نیست شما دامین ثبت کنید و فقط از یک زیر دامنه استفاده می کنید به عنوان مثال در آدرس dl.turbodigital.ir قبل از turbodigital.ir از یک زیر دامنه یا sub domain به نام dl استفاده شده برای هاست دانلود.

راه اندازی سرور ddns

برای راه اندازی این سرویس به حداقل ۵۰ مگابایت فضا و پنل مدیریتی cpanel و یک دامین نیاز می باشد. فایل های مورد نیاز رو هم از اینجا دانلود کنید و در پوشه public_html آپلود و از حالت zip خارج کنید فقط دقت کنید فایل ها در صفحه اصلی باشند.

root ddnsمرحله بعد ساخت دیتابیس و بازگردانی فایل ddns.sql می باشد. بعد از ساخت دیتابیس در cpanel بر روی گزینه phpmyadmin کلیک کنید و دیتابیس رو انتخاب کنید سپس بر روی Import کلیک ، فایل ddns.sql رو انتخاب و در نهایت دکمه go بزنید تا فایل آپلود شود و جداول ساخته شود

import-ddnsحالا فایل log.php رو باز کنید و خط ۱۲ رو بر اساس اطالاعات هاست و نام دیتابیس تغییر دهید.

فایل index.php در پوشه ddns رو هم به همین شکل خط ۴ رو تغییر بدید.

فایل cronjob.php در پوشه ddns :

خط ۳: دامین خود رو جایگزین your-domain کنید

خط ۶: نام کاربری هاست خود رو وارد کنید

خط ۷: کلمه عبور هاست خود رو وارد کنید

خط ۱۰: دامین خود رو جایگزین your-domain کنید

خط ۱۳: دامین خود رو جایگزین your-domain کنید

خط ۱۸: اساس اطالاعات هاست و نام دیتابیس تغییر دهید.

تنظیم کران جاب برای آپدیت رکورد ها

مرحله آخر تنظیم کران جاب در هاست برای فایل cronjob.php است. در cpanel بر روی Cron Jobs کلیک کنید و همانند شکل زیر پارامترها رو پر کنید Common Settings رو بر روی Once Per Five Minutes(*/5 * * * *) تنظیم کنید و در قسمت Command هم پارامتر زیر رو با توجه به آدرس فایل وارد کنید و در نهایت دکمه Add New Cron Job رو بزنید.

/usr/bin/php -q /home/public_html/ddns/cronjob.php >/dev/null

cron-job

در تصاویر زیر نمونه صفحات ورود و گزارش وضعیت رو می تونید مشاهده کنید. با وارد کردن نام کاربری که همان زیر دامنه می باشد می توانید تعداد دفعات ارسالی و وضعیت زیر دامنه ، زمان ، تاریخ و آی پگی لحظه رو مشاهده کنید.

ddns

ddns

برای ارسال آی پی به سرور از متد Get به روش زیر استفاده کنید

http://your-domain.ir/ddns/index.php?sub=test&pass=123456

در صورت نمایش Update successful یعنی همه مراحل رو درست پیش رفتید و آی پی جدید جایگزین شد

در صورت نمایش No Update آی پی شما با آی پی موجود در سرور یکسان و نیاز به آپدیت ندارد

تعریف زیر دامنه یا sub domain در cpanel

این قسمت از مهمترین مراحل تنظیم این سرویس هست. تا قبل از این مرحله سرویس گیرنده آی پی را برای سرور ارسال کرده و پس از تایید اعتبار و پردازش های اولیه آی پی در دیتابیس برای نام کاربری test ثبت شده اما زیر دامنه ایی برای این اکانت در دیتابیس ثبت نشده پس برای اضافه کردن زیر دامنه در cpanel بر روی Advanced Zone Editor کلیک کنید در صفحه باز شده در قسمت Add a Record

  1. پارامتر اول که Type است رو روی A قرار بدید
  2. name باید همان نام کاربری باشد که در این مثال test است
  3. TTL حداقل بر روی ۱۰۰ ثانیه باید قرار دهید
  4. و Address رو هم همیشه یه آی پی پیش فرض قرار دهید مثل ۱۰٫۱۰٫۱۰٫۱۰

و در نهایت دکمه Add record را کلیک کنید.

add a record

توضیح مختصر درباره نحوه عمکرد

تا اینجا با آدرس تعیین شده از طریق متد GET یک فیلد بنام ddns_ip در صورت تایید اعتبار بروز رسانی می شود اما چطور یک A رکورد در Advanced Zone Editor آپدیت می شود فایل cronjob.php این وظیفه رو بر عهده داره که طبق بازه زمانی که در تنظیمات cron jobs اعمال کردیم هر ۵ دقیقه فیلد مربوط به همه ی اکانت ها را در جدول wp_users بررسی و در صورتی که مقدار ddns_ip با فیلد old_ip یکسان نباشد آدرس A رکورد مربوطه را برابر با ddns_ip می کند و مقدار old_ip رو هم برابر با ddns_ip می کند در نتیجه هر بار نیاز به بروز رسانی همه رکورد ها در Advanced Zone Editor نیست.

نقش بازه های زمانی تعریف شده

هر ۲۰ دقیقه آی پی به سرور ارسال و هر ۵ دقیقه فایل cronjob.php اجرا می شود پس زمان بروز رسانی آدرس زیر دامنه از ۱۰۰ ثانیه تا ۲۵ دقیقه می باشد که این میزان رو می تونید بر  اساس توانایی سرور تغییر دهید.

نقش TTL در عملکرد این سرویس

در مورد TTL در دامنه منظور زمان زنده مانده آدرس یه دامنه در کش (cache) می باشد یعنی الان عمر زیر دامنه در کش فقط ۱۰۰ ثانیه می باشد و بعد از ۱۰۰ ثانیه دوباره سرور آدرس رو در کش ها بروز رسانی می کند و باید این رو در نظر بگیرید زمان پایین تر باعث افزایش استفاده از منابع هاست مثل cpu و ram می شود و درصورتی که تعداد اکانت ها زیاد شد سعی کنید این زمان رو به ۱۰۰۰ تغییر دهید.