با سلام این بار می خوام آموزش راه اندازی ESP8266 سری ESP-01 بدون نیاز به میکروکنترلر و با آردوینو رو براتون اینجا قرار بدم. اول از هر چی باید بهتون بگم که این ماژول مجهز به حافظه فلش به شماره ۲۵Q40BT با ظرفیت ۵۱۲KB که با پروتکل SPI با چیپ ESP8266 ارتباط برقرار می کند و معمولا حدود ۱۹۸,۶۱۲ بایت به ماژول اختصاص داده می شود و همچنین ۸۱,۹۲۰ بایت RAM در اختیار شما قرار می دهد که ۳۳,۰۱۴ بایت از این فضا به خود چیپ اختصاص داده می شود.

ESP8266esp8266-pin

در این سری شما نهایتا فقط به چهار پایه RX ، TX ، GPIO2 و GPIO0 دسترسی دارین که البته با اتصال ماژول از طریق پورت سریال و ارسال دستور از ESP8266 به میکرو کنترلر می تونید پایه ها رو توسعه بدین. با توجه به فضای خیلی زیاد حافظه فلش و رم نیاز به اتصال به میکروکنترلر برای راه اندازی وای فای و حتی اتصال به بلوتوث نمی باشد. حالا شروع می کنیم طریقه راه اندازی ماژول رو با آردوینو ۱٫۶٫۶ .

نصب آردوینو ۱٫۶٫۶ :

به آدرس https://www.arduino.cc/en/Main/OldSoftwareReleases  بروید و نسخه ۱٫۶٫۶ را دانلود کنید و نصب کنید ، البته ار نسخه های جدیدتر یا قدیمی تر هم می توانید استفاده کنید اما من روی این نسخه تست زدم و آموزش رو هم روی این نسخه اجر می کنم.

نصب و پشتیبانی بردهای ESP8266 در آردوینو :

بعد از نصب آردوینو در ابزار بر روی گزینه File و سپس بر روی Preferences کلیک کنید تا پنجره ایی همانند شکل ۲ باز شود. بعد آدرس زیر رو در  جلوی گزینه Additional Moards Manager URLs وارد کنید و دکمه OK را کلیک کنید.

http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

Preferences

شکل ۱

شکل 2

شکل ۲

حالا به Tools بروید و بر روی Board و بعد Boards Manager کلیک کنید. تا پنجره ایی همانند شکل ۴ باز شود. نکته ایی اینجاست که باید خدمت شما عرض کنم اونم اینه که در اکثر مواقع برای نصب بردهای ESP8266 نیاز به ف.ی.ل.ت.ر ش.ک.ن پیدا می کنید چون بعد از وارد کردن آدرس همانند شکل زیر برد esp8266 اضافه نمی شود. خوب حالا اگر در هنگام نصب ورژن بالاتر هم موجود بود شما همون ورژن ۲٫۰٫۰ رو نصب کنید تا مشکلی در حین آموزش پیش نیاد.

شکل 3

شکل ۳

شکل 4

شکل ۴

اتصال و برنامه ریزی ماژول :

بعد از تکمیل نصب برد که حدود ۱۵۰ مگابایت می باشد برنامه را یک بار ببندید و مجددا باز کنید تا بردها و سمپل ها اضافه شوند. حالا توبت اتصال برد به کامپیوتر و برنامه ریزی اون می باشد. اگر از مبدل USB to Serial موجود در فروشگاه آفتاب رایانه استفاده می کنید همانند شکل ۵ قاب رو برداری و سیم قرمز رو به ۳٫۳ ولت وصل کنید.(این قسمت اختیاری می باشد و شما می توانید از تغذیه ۳٫۳ ولتی برد های arduino هم استفاده کنید.).

نکته:

۱٫ هرگز ماژول رو به ولتاژ ۳٫۳ بالاتر وصل نکنید.

۲٫ در صورت استفاده از برد آردوینو برای تغذیه ماژول از آداپتور برای روشن کردن برد آردوینو استفاده نکنید.

۳٫ سعی کنید از تغذیه مشترک برای برد آردوینو و ماژول ESP8266 استفاده کنید.

Exif_JPEG_420

شکل ۵

حالا نوبت به اتصال ماژول به کامپیوتر می رسد. طبق شکل ۶ و توضیحات زیر اتصالات رو به صورت صحیح انجام دهید.

GND رو به پایه GND ماژول

VCC 3.3 رو به پایه VCC و CH_PD ماژول

TX رو به پایه RX ماژول

RX رو به پایه TX ماژول وصل کنید.

تا اینجا ارتباط بین ماژول و کامپیوتر برقرار است و آماده ارسال و دریافت اطلاعات می باشند. حالا برای برنامه ریزی ماژول ابتدا باید پایه GPIO0 رو به GND متصل کنید و پایه RST رو هم یک لحظه به GND وصل کنید تا ماژول ریست شود به حالت برنامه ریزی برود. دقت کنید بعد از این مراحل حداکثر تا چند ثانیه بعد عملیات برنامه ریزی رو آغاز کنید.

شکل 6

شکل ۶

حالا می ریم سراغ نرم افزار آردوینو. اول از هر چی همانند شکل ۷ برد Generic ESP8266 Module انتخاب کنید سپس باود ریت رو بر روی ۱۱۵۲۰۰ یا در صورت نیاز پایین تر قرار دهید و بعد پورت مناسب رو هم انتخاب کنید. به باقی تنظیمات دست نزنید.

Generic ESP8266 Module

شکل ۷

بعد به قسمت نمونه کدها بروید و همانند شکل ۸ نمونه کد WiFiAccessPoint رو انتخاب کنید و سپس کد رو کامپایل کنید تا از صحت عمکرد کتابخانه ها و دیگر تنظیمات مطمئن شوید. اکنون نوبت به آپلود کردن کد می رسه اگر تمامی مراحل را درست انجام داده باشید بعد از آپلود کردن برنامه همانند شکل ۹ برنامه شروع به آپلود شدن در ماژول می شود. لازم به ذکر است به دلیل پایین بودن باود ریت مراحل آپلود قدری طول می کشد پس عجله نکنید و تا نمایش پیغام Upload Compelet منتظر بمانید.

WiFiAccessPoint

شکل ۸

Finish

شکل ۹

اگر از نمونه کد WiFiWebServer استفاده کردید از اینجا می تونید app اندرویدی و سورس کد اندرویدی رو دانلود کنید و برنامه رو تست بزنید. امیدوارم تا اینجا مفید واقع شده باشه. منتظر ادامه آموزش به همراه برنامه اندروید باشید.

نکته:

در سری ۷ پایه ۱۵ باید به گراند وصل باشه.

آردوینو ۱٫۸٫۵ رو نصب کنید و برد ESP رو هم ۲٫۳٫۰ رو انتخاب کنید