حتما شما هم با ماژول ENC28J60 آشنایی داریم و با کامپایلر های مختلف و میکروکنترلر های مختلف این ماژول رو راه اندازی کردین. من این ماژول رو با بسکام راه انداختم ولی خوب به دلیل نداشتن کتابخانه هم کاره سختی بود و هم یک نمونه سورس بیشتر برای این ماژول بیشتر نبود همانطور که در لینک بالا نمونه کد رو گذاشتم. تا اینکه با آردوینو آشنا شدم و الان حدود یک ساله دارم روش کار می کنم.

آردوینو:

به زبان ساده در دیگر کامپایلر ها شما اکثر میکروکنترلر ها رو می توانید برنامه ریزی کنید اما در آردوینو فقط میکروکنترلر هایی که معرفی می شوند رو می تونید برنامه ریزی کنید که برای راحتی کار در غالب برد آماده با دسترسی راحتتر به ورودی و خروجی میکروکنترلر در اختیار شما قرار می دهند مثل آردوینو نانو که اطلاعاتش در لینک زیر می توانید ببینید:

Arduino_Nano_v3

درسته که هر چیپی رو نمی تونید برنامه ریزی کنید اما در عوض با همون برد هایی که معرفی کرده همه پروژه هایی رو که به هزار تلاش و تو اینترنت جستجو کردن رو با اضافه کردن یه کتابخانه حل می کنید.نکته جالب اینه که این میکروکنترلر ها با پورت سریال برنامه ریزی می شوند و بر روی ۹۹ درصد بردها به صورت آنبرد نصب شده و شما نیاز به تهیه پروگرامر ندارید.

پروژه پرکاربرد و جذاب وب سرور با ENC28J60:

ابتدا یه ماژول ENC28J60 از فروشگاه آفتاب رایانه تهیه کنید به علاوه برای شروع یک برد آردوینو نانو هم بخرید. به لینک زیر مراجعه کنید

Arduino_Boards

برد نانو رو با کابل USB به سیستم وصل کنید و درایور رو نصب کنید . حالا کامپایلر آردوینو رو اجرا کنید و در نوار ابزار Tools رو انتخاب کنید حالا در این قسمت باید دو کار انجام دهید اول پورت سریال انتخاب کنید و سپس در  Board بر بروی Arduino Nano w/Atmaega328 کلیک کنید.برای تست اتصالات و تنظیمات یک سورس کد آماده رو در قسمت File > Examples انتخاب کنید و بعد آپلود کنید.

2014-10-02

شماتیک مدار ENC28J60:

 

enc28j60

در مورد نحوه اتصال ماژول به آردوینو طبق عکس های بالا و اطلاعات زیر عمل کنید و برای تغذیه ماژول شبکه هم از ولتاژ ۳٫۳ ولتی که برد آردوینو در اختیار شما قرار داده حتما استفاده کنید.توجه کنید که ولتاژ ۵ ولت وصل نکنید چون امکان سوختن ماژول زیاد است.

پایه CS ماژول شبکه به پایه D10 آردوینو

پایه SCK به D13

پایه SI به D11

و SO به D12

نکته:

با اتصال کابل USB برد آردوینو به رایانه دیگر نیاز به تغذیه مجزا نیست و همزمان هم ماژول شبکه و هم برد آردوینو راه اندازی می شود. در صورت اتصال همزمان منبع تغذیه مجزا و کابل USB امکان آسیب دیدن برد وجود دارد.

کتابخانه ماژول ENC28J60 در آردوینو:

لینک دانلود که در ابتدا وجود دارد نسخه قدیمی می باشد در لینک زیر دانلود کنید که توابع آن بروز شده و امکانات جدیدی اضافه شده.

لینک دانلود

سورس کد وب سرور با ENC28J60:

این سورس کد با کمی دستکاری از جمله اضافه کردن صفحه لاگین که با وارد کردن نام کاربری admin و کلمه عبور admin وارد صفحه اصلی وب سرویس می شوید.

2014-10-11

استفاده از css برای تغییر استایل مثل شکل بالا.توجه کنید که فایل css را از سرور توربو دیجیتال می خواند به دلیل محدودیت فضای رم و فلش. از لینک زیر می توانید سورس را دانلود کنید….

WEB SERVER
اینم لینک دانلود فایل های CSS

لینک دانلود

Web Server با ENC28J60 در Arduino و Bascom

لینک دانلود پروژه با بسکام

لینک دانلود