مقدمه پروژه کنترل وسایل خانه

خوب با توجه به کمبود منابع آموزشی در این سطح و درخواست دوستان در مورد کنترل وسایل خانه به صورت یه کم حرفه ایی تر ، لازم دونستم این پروژه رو که اتفاقا بر اساس نیاز یکی از دوستان بوده با اجازه خودشون آموزشش رو اینجا قرار بدم در واقع همزمان که برای این دوستمون کد نویسی می کنم این پروژه رو هم تکمیل تر می کنم چون اینطوری راحت می فهمم دقیقا در چه مواردی اکثرا گیر دارن و کمک کنن.

نحوه عمکرد ماژول های وای فای به صورت سرور کلاینتی

در همه پروژه های آموزشی یک ماژول ESP8266 وظیفه دریافت دستورات به عنوان سرور و اجرای آن را دارد در نتیجه رله ها و سنسورها به همین ماژول وصل می شوند که برای کنترل تجهیزات در خانه نیاز به سیم کشی از این ماژول به وسایل خانه می باشد. حالا من یه سطح بالاتر به شما آموزش میدم که چطور این سیستم رو توسعه بدیم و هر وسیله را توسط یک ماژول ESP8266 کنترل کنیم در صورتی که همه در یک شبکه قرار داشته باشن و با هم ارتباط برقرار کنن یعنی هر کدام مستقل نباشد و توسط یک گیت وی یا بروکر دستورات برای دیگر ماژول ها ارسال شود که باعث میشه شما برای کنترل تجهیزات دستورات را فقط برای یک ماژول ارسال کنید.

توضیح مختصر در مورد ارتباط ماژول ها با گیت وی

در اینجا یکی از ماژول های ESP8266 نقش گیت وی با همان بروکر را اجرا می کنه و وب سرور هم بر روی همین ماژول قرار دارد. برای هر نود (به ماژول های ESP ایی گفته می شود که به عنوان کلاینت در شبکه قرار می گیرند) اول باید یک شناسه در نظر بگیریم که در اینجا از ۱ تا ۱۰ می تونید شناسه گذاری کنیم بعد هر نود به محض اتصال به وای فای (اکسس پونیت) آی پی و شناسه تعیین شده ی خود را در قالب JSON برای گیت وی ارسال می کند و گیت وی بر اساس همان شناسه که مثلا ۲ است آی پی را در حافظه شماره ۲ ذخیره می کند.

کنترل وسایل خانه

ادامه دارد
در حال تکمیل

توجه:

قابل توجه همکاران و دوستان لطفا در صورتی که مطالب رو کپی می کنید با کمی تغییر در کدها در سایت خود قرار می دهید و با قیمت های بالا می فروشید اینو در نظر داشته باشید که اصلا رازی نیستم و به جای این کار پروژه رو توسعه بدین و در اختیار دیگران قرار بدید. اینها همه حاصل وقت گذاشتن اینجانب می باشد و مطمئن باشید من بهتر می تونم این کد ها رو بفروشم و کلام آخر کپی نکنید بدون لینک مرجع و به زحمات دیگران احترام بگذارید.