بوت لودر ATmega8 در Arduino

بوت لودر ATmega8: همان طور که می دانید در بردهای Arduino برد Atmega8 وجود ندارد ولی این امکان وجود دارد با نوشتن یک بوت لودر در ATmega8 به راحتی با این میکروکنترلر در Arduino برنامه نویسی کرد. حالا من آموزش کاملی رو واستون می ذارم تجهیزاتی که لازم است

۱. Arduino ورژن ۱٫۰٫۵ (من با این ورژن تست زدم ولی احتمالا بالاتر هم جواب بده)

۲.ATmega8A-PU (نگران نباشید با دیگر سری ها هم جواب می دهد ولی واسه شروع از این استفاده کنید که شک یا شبه ایی پیش نیاد)

۳. دو/۲ عدد برد Arduino Uno (اول به این شکل انجام بدید تا حساب کار دستتون بیاد بعد برید روی Breadboard)

ATmegaBOOT اول از هر کاری به مسیر hardware/arduino/bootloaders/atmega8 بروید سپس بررسی کنید فایل ATmegaBOOT-prod-firmware-2009-11-07.hex در فولدر جاری باشد اگر نبود فایل رو از لینک بالا دانلود کنید و در مسیر فوق کپی کنید و بعد از حالت فشرده خارج کنید. سپس در لینک زیر فایل فشرده رو دانلود کنید سپس از حالت فشرده خارج کنید و دو تا فایل pins_arduino.h و pins_arduino.c رو در مسیر hardware/arduino/cores/arduino کپی کنید. pins_arduino خوب حالا می رویم سراغ سخت افزار ها. دو عدد برد Arduino Uno یکی رو اول به کامپیوتر وصل کنید و سپس Arduino رو اجرا کنید و مطابق عکس برد Arduino Uno رو انتخاب کنید و بعد پورت سریال رو هم انتخاب کنید.

بوت لودر ATmega8

حالا مطابق عکس پایین در نوار ابزار بر روی File کلیک کنید و سپس در Examples بر روی ArduinoISP کلیک کنید حالا برنامه رو Upload کنید.

بوت لودر ATmega8

تنظیم فیوز بیت ها ATMega8

الان Bootloader Burner آماده است. خوب حالا برد Arduino Uno بعدی رو باید میکروکنترلر ATmeag328P رو از روش بردارین و یک ATmega8 جایگزین کنید.نگران نباشد چون ترتیب پایه های ATmega328P و ATmega8 دقیقا مثل هم هستند. بعد از انجام این کار دقیقا مطابق عکس پایین اتصالات رو برقرار می کنید.اما قبل به مسیر Arduino/hardware/arduino برید و  فایل boards.txt باز کنید. دنبال Arduino NG or older w/ ATmega8 بگردید حالا باید فیوز بیت های میکرو رو نتظیم کنید دو تا خط مثل زیر واسه میکرو تعریف شده

atmega8.bootloader.low_fuses=0xdf
atmega8.bootloader.high_fuses=0xca
بایت کم ارزش روی df و پر ارزش روی ca تنظیم کنید از آدرس Engbedded AVR Fuse Calculator هم می توانید استفاده کنید.

بوت لودر ATmega8

Bootloader Burner                            Arduino Uno With ATmega8

۵V+ ========================> +5V

GND ========================> GND

SCK ========================> SCK

MISO ========================> MISO

MOSI ========================> MOSI

SS ========================> Reset

خوب حالا بعد از اتصالات می ریم سراغ نوشتن بوت لودر. ابتدا کابل USB رو به بردی که به عنوان Bootloader Burner آماده کردیم متصل می کنیم و مطابق عکس پایین Programmer رو بر روی Arduino as ISP قرار می دهیم.

بوت لودر ATmega8

نوشتن بوت لودر در ATMega8

و بعد مطابق عکس پایین برد Arduino NG or order w/ATmega8 رو انخاب می کنیم و بعد در نوار ابزار بر روی Tools کلیک کنید و بروی Burn Bootloader کلیک کنید. LED های TX و RX بر بروی برد Arduino Uno که به عنوان Bootloader Burner آماده شده روشن می شوند و خاموش می شوند و بعد از زمان خیلی کوتاه دوباره روشن می شوند و عملیات نوشتن Bootloader آغاز می شود. و با پیغام تکمیل شدن نوشتن بوت لودر توسط کامپایلر به پایان می رسد.

بوت لودر ATmega8

حالا کابل USB رو به بردی که ATmeag8 رو جایگزین کردید متصل کنید و بعد پروژه چراغ چشمک زن رو Upload کنید و لذت ببرید.

 

 بروز رسانی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

برای استفاده از میکروکنترلر های زیر در آردوینو ۱٫۶ و بالاتر که مدیریت برد دارند

ATmega8*

ATmega48*

ATmega88*

ATmega168*

از لینک زیر استفاده کنید و در صورت تهیه آموزش های جدید، در همین جا اضافه خواهد شد

https://github.com/MCUdude/MiniCore

بوت لودر ATmega8برای نوشتن بوت لودر و تست همزمان من از روش بالا به وسیله برد یونو و مبدل USBasp v2.0 استفاده می کنم. میکروکنترلری هم که الان روی برد Uno گذاشتم Atmega8 هست و به خوبی کار کرد ، البته فکر می کنم بعضی از کتابخانه ها کار نکنن که اونا رو هم تست میزنم.